MICHAŁ, JULIA, NADIA


Tom I – „Michał”
W pozornie sielską koegzystencję różnych narodowości Pokucia (Zachodnia Ukraina) wkracza polityka. Za sprawą organizacji nacjonalistycznych odżywają nadzieje Ukraińców na niepodległe państwo. Wybuch wojny zrywa dotychczasowe więzy szkolnej przyjaźni Fedora, Romana, Stiepana Grzegorza, Michała oraz Izaaka. Ukraińcy Fedor, Roman i Stiepan wstępują do OUN. Żyd Izaak sympatyzujący z komunistami w 1941 roku ucieka z Armią Czerwoną do ZSRR, by powrócić w kwietniu 1944 jako oficer NKWD. Bracia Michał i Grzegorz pozostają na Pokuciu. Coraz większy terror UPA, w którym czynny udział biorą Fedor i Roman doprowadza do śmierci Stiepana, Grzegorza i Miriam – młodzieńczej miłości Izaaka. Pod patronatem NKWD i bezpośrednim kierownictwem Izaaka powstają istrebitielnyje bataliony – oddziały specjalne do zwalczania UPA, do których wstępuje Michał. Julia, jego żona, podoba się Izaakowi. Ich wzajemna fascynacja rozwija się w tle bezwzględnej walki z sotniami UPA. Nie zrywa jej nawet wyjazd Julii na Ziemie Zachodnie. Michał walczy z UPA w Beskidach, gdzie poznaje Katrynę, łemkowską sanitariuszkę.


Tom II – „Julia"

Julia i Natalka osiedlają się na Ziemiach Zachodnich. Julia przekonana o śmierci Michała, próbuje bezskutecznie układać swoje intymne życie. Mężczyzna wraca niespodziewanie w 1956 roku. Oboje próbują odnaleźć dawne uczucie, ale okazuje się to niemożliwe. Wieś, w której mieszkają jest podzielona z powodu konfliktu z proboszczem. W 1967 roku Julia wyjeżdża do sanatorium, a Michał udaje się w Beskid Niski. Te wyjazdy pozwalają obojgu zrzucić brzemię przeszłości.

Rok 1996. W willowej dzielnicy Wrocławia dokonane zostaje zabójstwo starszego człowieka. Sprawą zajmuje się dwoje młodych policjantów: Ewa i Andrzej. Wydaje się, że zginął Michał Jakubowski, ale śledztwo nie doprowadza do wykrycia sprawców.

Rok 2010. Ewa i Andrzej otrzymują wiadomość, że zmarł ... Michał Jakubowski. Nowe fakty doprowadzają do wznowienia śledztwa. Między Ewą i Andrzejem nawiązuje się nić sympatii, przyjaźni, a w końcu zauroczenia. Tajemnicze zaginięcie na Zachodniej Ukrainie dwójki polskich turystów sprawia, że oboje decydują się na wyjazd w te same miejsca, w których podczas wojny ukrywała się sotnia UPA.

 Tom III – „Nadia" (ukaże się we wrześniu 2018)
„Nadia" jest thrillerem, którego akcja toczy się współcześnie, ale korzeniami sięga do czasów wojny i kresowego ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności cywilnej. Głównym bohaterem jest znany z II tomu „Kresowej opowieści" detektyw Andrzej Pilarski prowadzący śledztwo w sprawie tajemniczych śmierci członków rodziny Michała Jakubowskiego, który podczas wojny brał czynny udział w zwalczaniu oddziałów UPA.

W otoczeniu detektywa pojawiają się atrakcyjne kobiety, ale także giną staruszkowie. Czy jest to przypadek?
Detektyw toczy też osobistą walkę z rakiem, dużo groźniejszym przeciwnikiem od tropionego przez niego komanda. Czy walka, której stawką jest życie policjanta zakończy się powodzeniem?
Wątkom sensacyjnym towarzyszą subtelne sceny erotyczne, czasem dość odważne, a samą powieść w znacznej części można nazwać autobiograficzną.

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz